img1
img2
img3

BAZA TURYSTYCZNA I WYPOCZYNKOWA

Na terenach posiadających wiele atrakcji krajobrazowych, przyrodniczych , a także o walorach uzdrowiskowych rozwinął się ruch turystyczny. Wiele firm z branży hotelarskiej wybudowało różnego typu hotele, domy noclegowe, a także domy wypoczynkowo- wczasowe. Nawet gospodarstwa agroturystyczne przystosowały się do potrzeb turystycznych swojego regionu. Właściciele obiektów starają się wyjść naprzeciw swoim gościom, dla nich spełniają wiele wymagań odpowiednich dla określonego standardu wypoczynku. Na trasach turystycznych punkty hotelowe są dostosowane dla nocujących w nich amatorów takiej formy spędzania wolnego czasu.

Czytaj więcej: BAZA TURYSTYCZNA I WYPOCZYNKOWA

KOWARY

W Kotlinie Jeleniogórskiej znajdują się Kowary, miasto o wielu atrakcjach turystycznych i historycznych. Zabytki Kowar obejmują wiele obiektów o charakterze religijnym jak i wiele budowli mieszkalnych, m.in. ratusz pochodzący z XVI wieku, starówka. Na terenie dawnej fabryki dywanów wydzielono pomieszczenia, w których umieszczono ciekawe ekspozycje dotyczące historii Dolnego Śląska. W tym Parku Miniatur Zbytków Dolnego Śląska wykonano modele wielu ciekawostek architektury rejonu. Są w śród nich zamki, pałace, a nawet całe kompleksy budowlane wybranych miejscowości. W rejonie miasta wydobywano złoża uranu, po pracach górniczych pozostały liczne sztolnie, które wykorzystano do założenia „Podziemnej Trasy Turystycznej”. Przez miasto prowadzą szlaki na Przełęcz Kowarską, Skalnik, a także w Karkonosze i Rudawy Janickie. Historia miasta jest bardzo długa, a wiąże się to z wydobyciem złóż żelaza, które zostały odkryte tutaj w XII wieku. Występujące źródła lecznicze wykorzystano do celów uzdrowiskowych.

Czytaj więcej: KOWARY

Rozrywka na Dolnym Śląsku

Zwiedzanie Dolnego Śląska i wypoczynek na jego terenach to nie tylko poznawanie przepięknych zakątków, bogatej przyrody czy wspaniałych zabytków. To również okazja do zapoznania się z kulturą tutejszej ludności oraz do zabawy i rozrywki.

Najciekawszą ofertę na spędzenie wolnego czasu prezentuje oczywiście stolica województwa – znajduje się tutaj najwięcej instytucji i ośrodków kulturalnych, ale także znacznie więcej klubów i restauracji niż w innych miastach Dolnego Śląska.

We Wrocławiu warto skorzystać z propozycji Filharmonii im. Witolda Lutosławskiego, Opery Wrocławskiej, licznych bibliotek, teatrów, muzeów, galerii czy kin.

W Wałbrzychu warto w wolnym czasie wybrać się do Palmiarni kryjącej w swym wnętrzu wiele przepięknych i rzadko spotykanych gatunków roślin, Filharmonii Sudeckiej, Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego, Teatru Lalki i Aktora, Muzeum Okręgowego czy WOK-u.

Młodszym turystom polecić można spędzanie wieczorów w towarzystwie rówieśników w kinie, w galeriach czy w miejscowych klubach muzycznych na dyskotekach czy koncertach, w pubach czy innych tego typu lokalach. Wybór jest ogromny – szczególnie we Wrocławiu, gdzie klubów jest wiele i w każdym z nich możemy się bawić do innego rodzaju muzyki. 

JEDLINA ZDRÓJ

W pobliżu Wałbrzycha znajduje się miejscowość Jedlina Zdrój. Posiada ona krajobraz górski typowy dla takich miejscowości. Tutaj również doceniono własności lecznicze źródeł, już od dawna przekonano się, że pomagają one w leczeniu wielu dolegliwości. Charlotta Maximiliana Freifrau von Seher-Thoss przyczyniła się w znacznej mierze do wykorzystania wód leczniczych, z jej inicjatywy powstało wiele obiektów o charakterze uzdrowiskowym. Wybudowano m.in. pensjonatu dla rodziny właścicieli uzdrowiska, dom rozrywki pod nazwą Grosse Haus oraz inne podobne budynki, w których można było sobie uprzyjemnić wolny czas. W XVIII wieku korzystano z wielu źródeł, a później wprowadzono także kuracje z wykorzystaniem mleka oślego.

Czytaj więcej: JEDLINA ZDRÓJ

Zamki w okolicy Wałbrzycha

Okolice Wałbrzycha są atrakcyjne o każdej porze roku. Lasy i liczne wzniesienia przyciągają miłośników różnych dyscyplin sportu. Wśród pięknych terenów kryją się owiane tajemnicą zamki i warownie. Wałbrzych i okolice są więc również bogate w ciekawe miejsca dla miłośników historii i zabytków architektury.

Najbardziej znanymi zamkami są: Zamek Książ, Zamek Cisy, Zamek Grodno oraz Zamek Bolków. Największą atrakcją dla turystów jest Zamek Książ. Znajduje się w nim wiele przepięknych komnat i sal, między innymi Sala Maksymiliana, Salon Chiński, Salon Włoski, Salon Zielony czy Hall Myśliwski. Wewnątrz zamku można podziwiać również wystawy ceramiki artystycznej i porcelany użytkowej wyprodukowanych w pobliskich fabrykach. Książ otaczają przepiękne i znakomicie zagospodarowane ogrody.

Pozostałe trzy zamki nie są tak znakomicie zachowane i nie pełnią już podobnych funkcji, co opisany wyżej Książ. Zamek w Bolkowie to częściowo już ruiny, udostępnione do zwiedzania. Ciekawą atrakcją są tutaj rozgrywane latem turnieje rycerskie. Z góry rozpościera się widok na miasto i okolice.

Zamek Grodno mieści się w Zagórzu Śląskim, jest on po części udostępniony dla zwiedzających. Pełni funkcję schroniska młodzieżowego oraz muzeum. 

Zamek Cisy położony jest w okolicy trzech wsi – Strugi, Cieszowa oraz Chwaliszowa, są to kamienne ruiny, które znajdują się na szlaku zamków piastowskich, przez co często odwiedzane są przez miłośników pieszych wędrówek.