img1
img2
img3

Parki Narodowe na Dolnym Śląsku

Parki Narodowe istnieją po to, aby obejmować ochroną rośliny, zwierzęta, wody, gleby oraz wartości kulturowe i historyczne. Ochrona przyrody w dzisiejszych czasach – w dobie wciąż rozwijającej się cywilizacji – jest niezwykle ważna. Na Dolnym Śląsku znajdują się dwa Parki Narodowe: Karkonoski Park Narodowy oraz Park Narodowy Gór Stołowych.

Karkonoski Park Narodowy położony jest na obszarze 5 575 ha, a jego otulina mierzy 11 266 ha. Dla turystów wyznaczonych jest 200 km szlaków. To niezwykle piękny park, mający za zadanie ochronę jednego z najciekawszych pasm Sudetów – Karkonoszy. Ze względu na bogactwo przyrody najcenniejsze obszary objęte ochroną to kotły polodowcowe. To tutaj rozwinęła się unikalna roślinność – między innymi takie gatunki jak: skalnica bazaltowa, skalnica śnieżna, wierzba lapońska czy zawilec narcyzowy. Fauna w Karkonoszach nie jest aż tak zróżnicowana, jednak żyją tu gatunki zwierząt, które również należy chronić. Należą do nich między innymi muflony, owce górskie, jelenie, sarny, sowy oraz wiewiórki.

Park Narodowy Gór Stołowych jest nieco większy i zajmuje obszar 6 340 ha. Jego otulina liczy 10 575 ha.

Góry Stołowe to jedyne w Polsce góry o niespotykanej formie płytowej (stąd nazwa pasma). Został on utworzony w roku 1993. Można tu spotkać wiele rzadkich gatunków roślin, na przykład: skalnicę zwodniczą, wrzosiec bagienny, wierzbę lapońską oraz widlaka torfowego. Aż 90 % Parku Narodowego zajmują lasy świerkowe. Jeśli chodzi o zwierzęta, na uwagę zasługują jelenie, sarny, dziki, kuny, borsuki czy ryjówki, a także nietoperze i różne gatunki ptaków.

Parki Narodowe na Dolnym Śląsku przyciągają około 3 milionów turystów rocznie.